Futbal zažil rekordný prestupovej leto, kluby minuli 108 miliárd

Európskej ligy zažili ďalšie rekordné letné prestupové obdobie. Kluby minuli za posily zhruba štyri miliardy eur (asi 108 miliárd korún). To je o 700 miliónov eur viac, než bol minuloročný rekord. O takmer polovicu sa pritom postarali anglické kluby, ktoré ťaží z vysokých výnosov z televíznych práv. Aj preto mohol Manchester United urobiť z Paul Pogba najdrahšieho hráča v histórii, keď ho kúpil za 105 miliónov eur.

Anglická liga už vlani vytvorila rekord, ktorý teraz ešte o tretinu navýšila. Podľa analytickej firmy Deloitte vynaložili kluby Premier League 1,4 miliardy eur (asi 37,8 miliardy korún).Doterajší rekord bol tesne cez miliardu.

“Je to už štvrtý rok po sebe, čo bol pokorený rekord,” povedal Dan Jones z Deloitte. “Od sezóny 2013/14 sa rekord viac ako zdvojnásobil, to je jasný ukazovateľ toho, ako ide anglická liga ekonomicky hore,” dodal.

Trinásť klubov Premier League prekonalo svoje prestupové rekordy . A tímy druhej anglickej ligy dohromady minuli 250 miliónov eur, čo je piata najvyššia suma medzi všetkými ligami. Iba v Premier League, Taliansku, Nemecku a Španielsku minuli kluby viac.

Hlavným dôvodom je výrazné navýšenie príjmov z televíznych práv, ktorá sa v Anglicku predala za 5,2 miliardy libier na tri roky. Arsenal tak len na prémiách od vedenia ligy za umiestnenie a počet televíznych prenosov získal 101 miliónov libier.Teda takmer totožnú sumu, ktorú utratil za posily.

Vôbec najviac utratil Manchester City, ktorý do nových hráčov investoval 213 miliónov eur (5,75 miliardy), aby naplnil požiadavky nového trénera Pepa Guardiolu. Zároveň hráča, s ktorými Guardiola nepočítal, uvoľnil na hosťovanie.

Utrácal aj druhý z manchesterských klubu United. A to predovšetkým preto, že z Juventusu priviedol Pogba, z ktorého urobil najdrahšieho hráča histórie. Pokoril doterajší rekord Realu Madrid, ktorý v roku 2013 dal 100 miliónov eur za Garetha Balea.

Práve Real Madrid toto leto neutrácal, keď priviedol len Álvara Morata a skončil sedem miliónov eur v pluse. Celkovo až na Barcelonu sa španielsky trh držal späť.Valencia dokonca do posíl investovala len 10 miliónov, zatiaľ čo predala hráčov za 112 miliónov.

Rekordný bolo prestupové obdobie aj pre český futbal. Sparta pokorila doterajší najvyšší prestup viac než dvojnásobne, keď za Václava Kadleca zaplatila Midtjylland údajne 2,7 milióna eur (asi 73 miliónov korún). Ekonomickú silu anglického trhu ukázal prestup Mateja Vydry z Watfordu do Derby County za 10 miliónov libier (asi 317 miliónov korún), čo z neho robí šiesteho najdrahšieho českého hráča v dejinách.

Prestupový trh pomáhali rozhýbať tiež peniaze z Číny .Tamojší liga v rozmachu minula vyše 400 miliónov eur, navyše čínski investori stojí napríklad aj za vzostupom Interu Miláno, ktorý sa po rokoch skomírání stal vďaka čínskemu majiteľovi šiestym najsilnejším tímom na letnom trhu.