Generačné obmena rozhodcov v Bundeslige

bundesligovej tímy sú plné hviezd, ktoré vyvolávajú u divákov veľké emócie. To isté sa neraz darí aj iným neodmysliteľným personam nemeckého futbalu. Žiaľ, ich údelom nie je byť chválený. Keď privedú fanúšika do tranzu, zvyčajne to nie je dobré znamenie. Na nehrajúci súčasť zápasov sa po šiestom bundesligovom kole pozrel komentátor Eurosportu Radoslav Vagaský.

Prvý nedeľný zápas Bundesligy medzi Wolfsburgom a Mainzi príliš radosti nepriniesol. Domáce ani hosťujúci fanúšik sa z gólu netešil a nestranného diváka príliš nepotešili ani kvalita ani tempo zápasu, najmä v prvom polčase. Vlkom chýbal zápal do hry, v čom sa zrejme najviac vynímal Julian Draxler, ktorý po nezrealizovaný letnom prestupe asi ešte stále hľadá chuť do futbalu.Mainzi zjavne po štvrtkovom úspešnom dueli v Európskej lige v Azerbajdžane ostali sily toliko na pár podarených úsekov hry. Nech im ako ospravedlnenie slúži široká absencia hráčov základu.

Nedeľný duel bol predsa len niečím pozoruhodný. Nevideli sme v ňom jedinú žltú kartu. Prispeli k tomu hráči slušnú hrou. Dopustili sa len 16 faulov. (K tomu sa viaže zaujímavý rekord Borussie Mönchengladbach, ktorej bol na jar 2014 v Gelsenkirchene počas celého zápasu odpískaný jediný nedovolený zákrok. A čerstvý je počin Philipp Lahm ktorý v predchádzajúcom roku dokázal odohrať 24 zápasov v rade bez toho, aby fauloval súpera.) Hráči boli v nedeľňajšom zápase k sebe ohľaduplní. Akú úlohu v zohral rozhodca a jeho spôsob vedenia zápasu?Dočká sa Benjamin Brand, hlavný arbiter duelu, pochvaly z obce fanúšikov? Ťažko. O výkonu hlavného rozhodcu sa diskutuje poväčšinou až v prípade jeho pochybenia. V Nemecku dokonca funguje internetová stránka, ktorá sa venuje chybám rozhodcov a ich vplyvu na konečný výsledok. Web wahretabelle.de dokonca vedie bundesligovou tabuľku, ktorá koriguje omyly arbitrov. Podľa nej by jedenáctikilovou Meisterschale v minulej sezóne rovnako bral Bayern, avšak Hertha, ktorá prišla kvôli chybám rozhodcov údajne o 10 bodov, by hrala Ligu majstrov a Frankfurt by dnes bol druholigový.

Hlavným rozhodcom zápasu Wolfsburg – Mainz bol mladý talent Benjamin Brand.Až 27-ročný študent ekonómie pískal svoj dvanásty duel v najvyššej súťaži a podľa uvedeného webu je v tejto sezóne priebežne najlepším vo svojej úlohe, keď v jeho troch zápasoch nenašli autori stránok ani jedno kontroverzné rozhodnutie, ktoré by malo vplyv na priebeh duelu. Benjamin Brand, najmladší futbalový sudca na ligových trávnikoch, je symbolom neobvyklé situácie, ktoré si mohol všimnúť pozorný fanúšik Bundesligy. V Nemecku totiž aktuálne prebieha generačná výmena rozhodcov. Nekompromisne nastavený vekový limit (47 rokov) donútil pred minulou sezónou v tichosti odísť do futbalového dôchodku dve legendy – Petera Gagaelmana a Thorstena Kinhöfera (celkom viedli 458 zápasov prvej ligy).Pred touto sezónou odložili píšťalku do spodného šuplíka ďalšie známe osobnosti, konkrétne Florian Meyer, Knut Kircher, Michael Weiner a Peter Sippel (celkovo 986 zápasov prvej ligy). A po prebiehajúcom ročníku si atmosféru bundesligových štadiónov nebude vychutnávať priamo z ihriska trojice Wolfgang Stark, Günter Perl a Dr. Jochen Drees (aktuálne ďalších 631 zápasových skúseností).

Bundesligu čaká síce nenápadná, ale ťažká skúška. Musí nahradiť v krátkej dobe rozhodca so skúsenosťami z 2075 bundesligových duelov, čo predstavuje takmer sedem kompletných sezón. Svoje prvé skúsenosti aktuálne zbierajú Benjamin Cortus, Dr. Robert Kampka, Harm Osmers a Frank Willenborg. Ani jeden z nich sa zatiaľ neosmělil tasiť červenú kartu. Zrejme to nebolo nutné.Cez výkony nováčikov medzi arbitrami sa však ponúka ďalšie perspektíva vnímania zápasov. Rozhodca je súčasťou takmer každej akcie na ihrisku a teda výrazne ovplyvňuje hru. Zároveň podáva v zápase športový výkon, od ktorého závisí konečný výsledok, a skúsenosti majú na jeho hodnotenie zásadný podiel. Aj výkony a vývoj arbitrov môže poskytovať zaujímavé porovnania. Verme, že nováčikovia budú nasledovať zatiaľ podarené pôsobenie Benjamina Branda, a že aj na niektorého z nich čaká raz označenie legenda, ktoré si bezpochyby zaslúžia Wolfgang Stark, pretože je podstatnou súčasťou Bundesligy od roku 1996.

Až sa budú ďalšie osobnosti medzi rozhodcami lúčiť v závere sezóny s kariérou, zrejme je nečaká búrlivý potlesk z tribún alebo pochvalný transparent.Je teda na každom fanúšikovi, až v zápase uvidí s píšťalkou niektorého z trojky Stark, Perl alebo Dr. Drees, aby sa vžil do jeho pocitov, ktoré musia byť podobné pocitom s kariérou sa loučícího hráča. Vedia, že riadi jedno z posledných stretnutí svojej dlhej a úspešnej kariéry, že to, čo je dlhé roky bavilo a napĺňalo, sa blíži k svojmu záveru, a že sú posledný rok súčasťou veľkolepého divadla s názvom Bundesliga.