Hosszu má druhé zlato v Riu, Murphy je späť v olympijskom zázname

“Vedel som, že môžem zvíťaziť. Ale bola som celkom unavená, takže som si hovorila, že môžem skončiť kdekoľvek medzi prvým a ôsmym miestom, “uviedla Hosszúová, ktorá verná svojej prezývke” Železná lady “absolvuje v Riu ešte niekoľko štartov.

Pondelok na rozdiel Z predchádzajúcich dní na štadióne olympijských vodných športov nepriniesli nové svetové rekordy. Najbližšie bol historickému maximu Američan Ryan Murphy, ktorý vyhral 100 m znak v rekorde hier 51,97, ktorým o iba tri stotiny sekundy zaostal za výkonom Aarona Peirsol z roku 2009. Murphyho slávny krajan stanovil svoj svetový rekord v čase, keď boli povolené plavky z Umelé materiály.

Murphy rozšíril šiestu zlato na víťazný americký reťazec na stovkách emblémov, ktorý trvá od roku 1996 v Atlante.Striebro získal Číňan Sü Ťia-jü, bronz tridsaťročný olympijský debutant David Plummer z USA.

Jeho o jedenásť rokov mladšia krajanka Lilly Kingová pri premiére pod piatimi kruhmi vyhrala preteky na 100 m prsia. V novom olympijskom rekorde 1: 04,93 predčila o viac ako pol sekundy minuloročnú majsterku sveta Juliu Jefimovovou. Nad účasťou dvadsaťštyriročnej Rusky s dopingovou minulosťou sa dlho vznášal otáznik, definitívu štartu získala až v piatok po verdikte arbitrážneho súdu CAS. Na treťom mieste dohmatol Američanka Katie Meiliová.

Jefimovová plávala okrem súperiek proti väčšine publika, ktoré ju “vítalo” hlasným bučaním.Kvôli šestnáctiměsíčnímu dištanc, ktorý v roku 2014 dostala za pozitívny test na anabolický steroid dehydroepiandrosterón (DHEA), čelila aj nepriateľskému správaniu plaveckých kolegýň.

Víťazka Kingová jej pri oslavách v bazéne ruku nepodala a dala hlasno najavo, čo si o súperke myslí. “Toto víťazstvo potvrdzuje, že sa dá pretekať čisto, len vďaka tvrdej práci na tréningu a v posilňovni. Je možné dostať sa na vrchol a robiť to fér, “povedala Kingová.

Jefimovová, ktorej športová budúcnosť ohrozoval tiež tohtoročné pozitívny test na meldonium, sa v rozhovore s novinármi rozplakala. “Nemôžem povedať, že som šťastná. Som rada, že som mohla pretekať. Neviem, kedy som naposledy poriadne spala.Posledný mesiac rozhodne nie, a najmä za posledné tri týždne boli hrozné, “povedal štvornásobný majster sveta. “Chcel som, aby zlato dokázalo mojim kritikom, že sa mýlia. Preto ma tak mrzí, že sa mi to nepodarilo, “dodala.

Svoju medailovú zbierku z olympijských hier rozšíril o tretí zlato a celkovo šiesty cenný kov Sun Jang. Ako prvý čínsky v histórii zvíťazil vo voľnom závode 200 m, v ktorom bol v Londýne druhýkrát pred štyrmi rokmi. Dvadsaťštyriročný plavec už v Riu získal striebro na dvojnásobnej trati po porážke s Austrálčanom Mackom Horton, ktorý mu cez médiá vyčítal jeho dva roky starý dopingový prehrešok.

Sun Jang vyhral v čase 1: 44,65.Päť sekúnd bol druhý juhoafrický Chad le Clos, bronz bol odobratý americkým Conorom Dwyerom.